Committees

Committees are a great way to get involved in your local…

Your union embraces the appointment and/or election of General Members to various committee seats. If you are looking for a way to become involved in the union serving as a committee representative is a great way to do so!

What do committee representatives do…

Committee Representatives attend Committee Meetings, take notes, report to the CUPE 411 Executive and Membership and advance the needs of the membership in committee matters.

How committees work…

Most committees schedule meetings between the beginning of the school year to the end of the school year. Some meetings occur before or after work and some occur during working hours. Committee Reps will be booked off for committee meetings that occur during working hours.  With the start of the new year, CUPE 411 members have an opportunity to express interest in sitting on the various committees.


COMMITTEES

Joint Committees

  • District Health & Safety Committee (4 Reps)
  • Job Evaluation/Job Description Committee (President, + 1 Rep)
  • Joint Early Intervention Service (JEIS), Public Employee Benefits Trust (PEBT), Long Term Disability (LTD) Committee (2 Reps)
  • Special Education Advisory Committee (3 Reps)
  • District Learning Committee (3 Reps)
  • District Budget Committee (President + 1 Rep)
  • Education Policy Advisory Committee (2 Reps)
  • District Health & Wellness Committee (3 Reps)
  • Reconfiguration Advisory Special Ad Hoc Committee (3 Reps)

CUPE 411 Standing Committees

  • Grievance Committee (President, Chief Shop Steward, 1st Vice President)
  • Employee Family Assistance Program Committee (President + 1 Rep)
  • Sick & Visiting Committee (Executive Liaison + 2 Reps)
  • Budget Committee (President, Treasurer + 3 Reps)
  • Negotiating Committee (President + 5 Reps – 1 per Division)*
  • Education Committee (President, Treasurer & 2nd Vice President)
  • Bursary Committee (Treasurer + 2 Reps)
  • Health, Wellness & Safety Committee (Executive Chair + 5 Reps – 1 per Division)
  • Community Event/Social Committee (2nd Vice President + 4 Reps)
  • Charity Committee (Executive Liaison + 3 Reps)
CUPE 411 AD Hoc Committees
  • Building Committee (President, Treasurer + 3 Reps)

CUPE BC Committees

  • CUPE BC issues a call for Committee Reps bi-annually for a number of provincial committees.
  • CUPE 411 will forward a list of these committees to members for expressions of interest when the call comes from CUPE BC
  • View the current CUPE BC Committees 
  • Congratulations and appreciation go out to all CUPE 411 members currently selected for CUPE BC Committees!

HOW TO BE SELECTED TO SIT ON A UNION COMMITTEE

Please contact the CUPE 411 office for more details……604.392.1411


COMMITTEE REPRESENTATIVES for CUPE 411

Joint Committees

District Health & Safety Committee (4 Reps)

  • Jeff Beer
  • Pete Mitischev
  • Tracey O’Hara
  • Sharon Winter

Job Evaluation/Job Description Committee (President, + 1 Rep)

  • Dale Obirek (President)
  • Shana Kirkland

Joint Early Intervention Service (JEIS), Public Employee Benefits Trust (PEBT), Long Term Disability (LTD) Committee (2 Reps)

  • Tracey O’Hara
  • Carla Tizzard

Special Education Advisory Committee (3 Reps)

  • VACANT
  • VACANT
  • VACANT

District Learning Committee (3 Reps)

  • Liz Payne
  • VACANT
  • VACANT

District Budget Committee (President)

  • Dale Obirek

Education Policy Advisory Committee (2 Reps)

  • Shana Kirkland
  • VACANT

Reconfiguration Advisory Special Ad Hoc Committee (3 Reps)

  • Theresa Alexander
  • Shana Kirkland
  • Lori Lambert

CUPE 411 Standing Committees

Grievance Committee (President, Chief Shop Steward, 1st Vice President)

  • Dale Obirek (President)
  • Carla Tizzard (Chief Shop)
  • Tracey O’Hara (1st VP)

Employee Family Assistance Program Committee (President + 1 Rep)

  • Dale Obirek (President)
  • Rod Isaac

Sick & Visiting Committee (Executive Liaison + 2 Reps)

  • TBD (Executive Liaison)
  • Derek Dumont (Custodial/Maintenance/Transportation)
  • Connie Johnson (Assistants/Clerical)

Budget Committee (President, Treasurer + 3 Reps)

  • Dale Obirek (President)
  • Mike Rouleau (Treasurer)
  • Brenda Moores
  • Laura-Lee Fried
  • VACANT

Negotiating Committee (President + 5 Reps – 1 per Division)

  • Dale Obirek (President)
  • Glenda Johnson (Assistants)
  • Shana Kirkland (Clerical)
  • Rod Isaac (Custodial)
  • Josh Bouthot (Maintenance)
  • Steve Clarke (Transportation)

Education Committee (President, Treasurer & 2nd Vice President)

  • Dale Obirek (President)
  • Mike Rouleau (Treasurer)
  • Dave Griffiths (2nd VP)

Bursary Committee (Treasurer + 2 Reps)

  • Mike Rouleau (Treasurer)
  • Carla Tizzard
  • VACANT

Health, Wellness & Safety Committee (Executive Chair + 5 Reps – 1 per Division)

  • TBD (Executive Chair)
  • Theresa Alexander (Assistants)
  • Sharon Engstrom (Clerical)
  • Richard Cook (Custodial)
  • VACANT (Maintenance)
  • Laura-Lee Fried (Transportation)

Community Event/Social Committee (2nd Vice President + 4 Reps)

  • Dave Griffiths (2nd VP)
  • VACANT
  • VACANT
  • VACANT
  • VACANT

Charity Committee (Executive Liaison + 3 Reps)

  • TBD (Executive Liaison)
  • VACANT
  • VACANT
  • VACANT

CUPE 411 AD Hoc Committees

Building Committee (President, Treasurer + 3 Reps)

  • Dale Obirek
  • Mike Rouleau
  • Shana Kirkland
  • Pete Mitichev
  • Brenda Moores

CUPE 411 Special Ad Hoc Committees

Pension Liaison Officer

  • Richard Cook

 CUPE BC Committees

  • K-12 Committee:  Rod Isaac (RVP/CHAIR)
  • Women’s Committee:  Shana Kirkland
  • Occupational Health & Safety Committee:  Theresa Alexander
  • Workers of Colour Working Group:  Brenda Moores
  • Library Committee: Karri Whitehead
  • Pension Committee: Richard Cook
  • Transportation Committee:  Laura-Lee Fried
  • Political Action Committee – Tracey O’Hara
  • Young Workers Task Force – Derek Dumont